"Powroty" składają się z trzech części: części projektowej, części grafiki artystycznej oraz dodatkowej części filmowej. Dyplom obroniłam na ocenę celującą z wyróżnieniem.
Obrona wraz z wystawą odbyła się 19 czerwca 2023 w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego, jako wynik naszej współpracy. Zapraszam na relację z całego wydarzenia, zachęcam również do obejrzenia wystawy osobiście (będzie dostępna najprawdopodobniej do końca października 2023). ​​​​
"POWROTY. Kampania informacyjna na temat wędrówek i obrączkowania ptaków."

Pracownia Reklamy i Informacji Wizualnej
promotor: dr hab. Artur Skowroński, prof. ASP

„Powroty” to kampania informacyjna, która przybliża temat ptasich migracji i badań prowadzonych w tej dziedzinie. To praca magisterska powstała na piątym roku Grafiki w Akademii Sztuk Pięknych we Wrocławiu.
Przez ukazanie indywidualnych historii siedmiu ptaków, kampania ma na celu przybliżenie fenomenu migracji. Wybrani zostali bardzo różnorodni ptasi bohaterowie, którzy reprezentują migracje danego gatunku, a zarazem przejawiają wyjątkowość w swojej historii. Motywem przewodnim są znaczki pocztowe i pocztówki, nawiązujące do tradycji wysyłania kartek z podróży. Z plakatów-infografik z ilustrowaną mapą można odczytać miejsce zimowania danego osobnika, poznać trudności spotkane na trasie, czas migracji, a czasem jej prędkość. Umieszczone zostały również ogólne informacje na temat jego życia oraz działalności organizacji, która założyła nadajnik i nadała imię. Warto odwiedzić strony umieszczone w prawym dolnym rogu, ponieważ niektórych bohaterów można śledzić na bieżąco do dziś.
Nie znalibyśmy tak dokładnie tajemnic ptasich podróży, gdyby nie obrączkowanie ptaków. Każdy z nas może zaangażować się w te fascynujące badania i poznać historię ptaka zaobserwowanego na spacerze, a szczegółową instrukcję odnaleźć można w broszurce.

Poniżej część główna kampanii - seria plakatów z ptakami i trasami ich wędrówek w formacie 100x70cm. 
CZĘŚĆ I – GRAFIKA PROJEKTOWA
W ramach projektu uwzględniłam wiele badań, kontaktując się i współpracując z organizacjami zakładającymi ptakom nadajniki i obrączki, między innymi:
Grupa obrączkarska ODRA (wyprawy wrocławskich łabędzi oraz pomoc w ich obrączkowaniu zainspirowały mnie do stworzenia całego projektu)
Fundacja Ptasie Horyzonty (plakat z ostrygojadami Saszą i Zosią)
Mewia Przystań Michała Szumskiego z Ustki (plakat "Mewy z Mewiej Przystani")
Trzcinniczki z Doliny Baryczy - grupa badaczek z Uniwersytetu Wrocławskiego (udostępniłam trasę wędrówki Trzcinniczka Marka wraz z informacjami, które nie były dotychczas dostępne publicznie)

tak prezentują się plakaty zaaranżowane w przestrzeni Muzeum:
ważnym elementem kampanii są składane broszurki informacyjne w formacie A4. Wyróżniają akcje, które może podjąć każdy z nas, aby zaangażować się w pomoc ptakom i badania nad ich wędrówkami.
istotnym elementem kampanii są pocztówki, które nawiązują do głównych motywu: poczty, znaczków pocztowych i wysyłania listów.
CZĘŚĆ II – GRAFIKA WARSZTATOWA
Pracownia Książki Artystycznej
promotor: prof. Anna Janusz-Strzyż

"Skrzydła i lot – wyższe stany bytu"
Druga część wystawy jest bardziej osobista i odnosi się do własnej interpretacji symboliki ptaków w kulturze. Niektóre z ptasich cech zostały przyrównane do ludzkich charakterów, tworząc metafory ludzkich zachowań. Poszczególne gatunki i ich zwyczaje mogą sugerować odmienność relacji tworzonych przez ludzi. Seria grafik opiera się na własnych obserwacjach ptaków i odczuciach oraz dostępnej na ich temat wiedzy. To część pełna emocji i ciepła, ale mająca w sobie też elementy mroku i tajemniczych baśni. Większe matryce są ujęciem ptaka w jego środowisku, zwykle w miejscu niedostępnym i nieprzyjaznym dla ludzi, jak leśny gąszcz, cierniste chaszcze, czy oceaniczny sztorm. Mniejsze grafiki to kameralne portrety bohaterów, ukazujące ich emocje w przybliżeniu. Są jak romantyczne polaroidy lub zdjęcia z budki fotograficznej, o małym formacie i ciasno, przytulnie skadrowane.
Grafiki zostały wykonane w technikach druku wklęsłego, głównie w technice akwaforty oraz akwatinty. To tradycyjne techniki, których historia sięga XV i XVIII wieku. Polegają na rysowaniu igłą na metalowej blaszce, a następnie wytrawieniu rysunku w kwasie. Dzięki matrycy grafikę można odbijać wielokrotnie, jednak za każdym razem wymaga to dużo pracy i wysiłku, a efekt uzyskany na jednej odbitce jest niepowtarzalny.
Obrona i wernisaż – fotorelacja
Back to Top